Broumovští modeláři doma i ve světě

07.01.2024

  Ve dnech 10. – 12. listopadu se v britském Telfordu konal již šedesátý ročník Scale Model World. Tohoto mezinárodního svátku plastikových modelářů, který je považován za neoficiální mistrovství světa se účastnila i výprava z Čech pod záštitou Svazu modelářů České republiky. Náš broumovský Klub plastikových modelářů měl své želízko v ohni v osobě Petra Kopiče.

A právě díky Petrovi putovaly do Broumova dvě bronzové medaile. Jedna za třetí místo pro letadlovou loď USS Saratoga v kategorii lodí a druhá za palubní stíhačku F4U-1 Corsair v měřítku 1:350 v kategorii nejmenších letadel.

Petrovi za toto skvělé umístění patří veliké díky a zároveň uznání. Umístit se na "bedně" v takovém obrovském množství špičkových modelů znamená, že je opravdu extratřída.

V prostorách The International Centre Telford tato akce zabrala tři výstavní haly, kde se kromě soutěžní sekce měli možnost představit kluby registrované v mezinárodní asociaci plastikových modelářů téměř z celé Evropy se svými kolekcemi modelů. K vidění zde byly také novinky modelů a doplňků od několika významných světových výrobců.

V našich místních a o poznání skromnějších podmínkách jsme uspořádali první prosincový víkend nejdůležitější klubovou soutěž "Vánočka 2023". Jako již po několik předešlých roků se tato pro nás významná soutěž uskutečnila v prostorách broumovského letiště. Vystavené soutěžní modely musely být postavené v tomto roce a nesměly být vystavené na žádné jiné soutěži. Přísnou porotu tvořily vždy naše manželky a partnerky. Hlavní cenu Kulový datel obdrží ten modelář, jehož model má u přísné poroty největší úspěch (velký a barevný). Letošní ročník vyhrál Petr Kopič s velice pěkným modelem stíhačky F-15.

V příštím roce nás jako první soutěžní klání čeká Hradecký Lev, který se bude konat 14. ledna v prostorách hradeckého Aldisu.

Na závěr bych rád poděkoval všem členům našeho klubu za jejich práci a skvělou reprezentaci nejen na domácích, ale mezinárodních soutěžích.

Rád bych za celý broumovský Klub plastikových modelářů touto cestou popřál všem krásné vánoční svátky a do nového roku hodně zdraví a osobní pohody.